Szparagowe żniwa, czyli scorzonera w kilku odsłonach w Restauracjach Oberża

Szparagowe żniwa, czyli scorzonera w kilku odsłonach w Restauracjach Oberża

Od 1 lutego w naszych restauracjach rozpoczynamy "Szparagowe żniwa, czyli scorzonera w kilku odsłonach".

 

Tytułowa scorzonera, znana równiez jako "wężymord", odkryta została przez starożytnych rzymian, którzy uważali ją, za zimową odmianę szparaga.

Jako warzywo uprawiany był we Francji od XIII wieku, a wcześniej we Włoszech. Warzywo stało się modne w Europie za sprawą Ludwika XVI, który wierzył w jego zbawienną moc dla żołądka

 

Wężymord należy do roślin koszyczkowych, rosnących dziko w środkowej i południowej Europie. Charakteryzuje go ciemnobrązowa skóra kryjąca biały miąższ zawierający sok mleczny. Korzeń to prawdziwa skarbnica cennych składników - potasu, magnezu, sodu, fosforu, żelaza, karotenu, wapnia i witamin E, B1, B2 i C, a także fruktozy. Dodatkowo,  wzmacnia system odpornościowy i poprawia pracę mózgu. Ze względu na wysoką zawartość cukru owocowego jest idealny dla diabetyków. Już średniowieczne księgi zielarskie zalecają jedzenie wężymordu z solą, masłem i przyprawami, najlepiej jesienią i podczas zimowych miesięcy. 

 

Menu przygotowane przez naszego Głównego Szefa Kuchni, opiera się właśnie na zastosowaniu scorzonery. Dzieki temu, mamy możliwość poczuć świeże warzywa w zimie.

Warty uwagi jest również fakt, iż proponowane przez nas potrawy, można śmiało zaliczyć do kuchni FIT, za sprawą ich walorów odżywczych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym menu:


powrót